چارت و سرفصل رشته ها گروه زبان‌شناسی

چارت و سرفصل رشته ها گروه زبان‌شناسی

رشتۀ تحصیلی

مقطع

 

نخستين پذيرش

 چارت درسی

زبان و زبان­‌شناسی

كارشناسي

1389

دانلود1

زبان­‌شناسی محض

كارشناسي ارشد

 1398

دانلود2
 
 

گروه زبان­‌شناسی در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد فعالیت آموزشی دارد. شروع به فعالیت رشته­‌های گروه به مهرماه 1389 و همزمان با پذیرش نخستین دانشجویان «کارشناسی زبان­‌شناسی»  برمی­گردد. لازم به ذکر است که ایجاد و آغاز به کار این رشته در قالب برنامه‌­های «گروه زبان و ادبیات انگلیسی» دانشگاه در دهه 1380 شمسی پیگیری و به نتیجه رسید. در سال 1393 گروه «زبان­‌شناسی و مطالعات ترجمه» شامل رشته­های زبان­شناسی و مترجمی زبان انگلیسی با هدف  پیگیری تخصصی امور آموزشی و پژوهشی دانشجویان و اساتید از گروه زبان و ادبیات انگلیسی مستقل شد. پذیرش در مقطع «کارشناسی ارشد زبان‌شناسی» نیز از مهرماه 1398 در گروه زبان­شناسی و مطالعات ترجمه آغاز شد. در سال 1400 نیز با مستقل شدن گروه مطالعات ترجمه، گروه زبان­شناسی نیز مستقلا آغاز به فعالیت کرد.

چارت­‌های درسی دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته­های گروه براساس سرفصل­های مصوب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری طی سال‌های اخیر تغییراتی داشته­‌اند.

از ابتدای پذیرش در مقطع کارشناسی، سرفصل مصوب 1384 وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اجرایی شده است. براساس مصوبه کمیته زبان­‌شناسی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در زمستان 1398، عنوان این رشته به «زبان و زبان­‌شناسی» تغییر کرده است و چارت جدید این رشته براساس سرفصل جدید از مهرماه 1401 اجرایی می­شود.

رشتۀ «زبان­‌شناسی همگانی» در مقطع کارشناسی ارشد نیز در این گروه از مهر 1398 و برای دو ورودی براساس سرفصل و عنوان قبلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اجرایی شد. پس از آن و براساس مصوبه کمیته زبان­‌شناسی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در زمستان 1398، رشته زبان‌شناسی در مقطع کارشناسی ارشد به هشت گرایش تقسیم شد. «زبان­‌شناسی محض» گرایشی است که گروه زبان­‌شناسی از بین گرایش­‌های هشت­‌گانه رشتۀ زبان­‌شناسی در مقطع کارشناسی ارشد با چارت جدید و براساس سرفصل جدید از مهرماه 1400 ارائه می­دهد.