گروه ایران‌شناسی

معرفی گروه

سرزمین ایران به جهت جذابیت‌های تاریخی و فرهنگی و ادبی همواره موضوع مطالعه برای دانشجویان و ایران‌شناسان سراسر جهان بوده‌است. از عهد باستان و گزارش‌های هرودوت گرفته تا سفرنامه‌های سیاحان و جهانگردان دوران اسلامی همگی نشانۀ تلاش‌ها و پژوهش‌هایی است که در این راستا صورت گرفته‌است. موضوع ایران‌شناسی عبارت است از مطالعه در زمینۀ ابعاد گوناگون تاریخ و فرهنگ و زبان و ادب ایران زمین از دورۀ باستان تا امروز است.
 
معرفی رشته­:

ایران­‌شناسی در معنای عام آن «هر نوع مطالعه دربارۀ ایران می­‌باشد». اما در معنای خاص «مجموعه‌­ای از مطالعات منظم و علمی مربوط به تمامی شاخه‌­های حوزۀ علوم انسانی دربارۀ ایران، فرهنگ، تمدن و زبان­‌های ایرانی، در دوره‌­های مختلف تاریخی است که در ابتدا یکی از زیرمجموعه­‌های خاورشناسی بوده و خاورشناسان آن را بنیاد نهاده‌­اند».

 

کاربرد رشتۀ ایران­‌شناسی:

فارغ التحصیلان این رشته می­‌توانند در زمینۀ روزنامه‌­نگاری، خدمات سیاسی، کارشناسان فرهنگی دستگاه­‌های اجرایی، رایزن­‌های فرهنگی ایران در سایر کشورها، تدریس در دانشگاه‌­ها، مترجمی در موزه‌ها، راهنمای تورهای گردشگری، تأسیس آژانس­‌های جهانگردی و ایرانگردی و کتابخانه‌ها مشغول به کار شوند.

تماس با گروه

آدرس: رفسنجان، میدان امام خمینی- دانشگاه ولی‌عصر (عج) رفسنجان- دانشکدۀ ایران­‌شناسی - گروه ایران‌­شناسی.
کدپستی: 7718897111